Standart PRT

 

země původu:  VELKÁ BRITÁNIE

robustní,vytrvalý pracovní teriér se zvláštní schopností pracovat pod zemí
klasifikace FCI:   skupina III - teriéři  s pracovní zkouškou

Celkový vzhled: 
Dovedný aktivní a energický  pes, stavěný pro rychlost a vytrvalost. Celkově vyvážený vzhled.Četné jizvy jsou přípustné.

Důležité proporce:
Správně vyvážený pes. Celková délka těla je mírně delší než výška od kohoutku k zemi.Délka od nosu ke stopu je mírně kratší než délka od stopu k týlu.

Chování/povaha:
V podstatě pracovní teriér se schopností a uzpůsobením pro práci pod zemí a běh s ohaři.Odvážný a přátelský.

HLAVA:
Lebka plochá, přiměřeně široká, k očím se postupně zužuje.Stop mělký.Nos černý.Čelisti silné, osvalené,zuby s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.Oči mandlového tvaru, dosti hluboko vsazené, tmavé s ostražitým výrazem.Uši malé ve tvaru písmene V, spadající dopředu, nesené těsně u hlavy.Ohyb ucha nemá být výše, než je vrchol lebky.Kůže střední tloušťky.

KRK:
Souměrný, svalnatý, správně dlouhý, postupně se rozšiřující do ramen

TĚLO:
Správně vyvážený pes.Celková délka je mírně delší než výška od kohoutku k zemi. Hřbet silný a rovný. Bedra mírně klenutá, hrudník přiměřené hluboký,průměrně velké ruce by jej měly za rameny obejmout

OCAS:
Střední délka, co nejrovnější, tvoří vyvážený poměr k tělu,silný u kořene ocasu, zužující se ke konci.Vysoko nasazený, nesený čile.

KONČETINY:
Hrudní končetiny musí být rovné, silné, klouby nevtočené ani nevytočené.Ramena dlouhá šikmá, řádně uložená vzad, v kohoutku s jasným obrysem.Lokty přiléhají k tělu, z boku pracují volně.Pánevní končetiny musí být silné, rovné,s dobře úhlenými kolenními klouby.Stehna správně zahnutá,hlezna nízko uložená.Tlapky kompaktní s pevnými polštářky, nevtočené, nevbočené ani vybočené.

POHYB/chůze
Volný, živý, správně koordinovaný s přímým posunem hrudních i pánevních končetin

KŮŽE:
Musí být silná a volná.Srst je přirozené hrubá, uzavřená ahustá, ani drsná, ani jemná.Břicho a spodní strany osrstěné.Barva zcela bílá nebo s tříslovými citronovými či černými znaky, přednostně omezenými na hlavu nebo kořen ocasu.

VELIKOST:
Psi ideální kohoutková výška 36 cm.Feny ideální kohoutková výška 33 cm.2 cm pod nebo nad limit jsou akceptovatelné. 

VADY:
Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti  s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylku a efektu na zdraví psa.Každý pes, který vykazuje zřetelné abnormality ve vzhledu či chování má být diskvalifikován

POZNÁMKA:
Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.